Jdi na obsah Jdi na menu
 

50 výročí založení svazu ZO Němčice n/H

Základní organizace českého svazu chovatelů Němčice nad Hanou byla založena v roce 1960 , kdy se 10 chovatelů a chovatelek drobného zvířectva z Němčic a blízkého okolí  rozhodli v rámci NF založit ZO ČSCH.Jednalo se o zájmovou organizaci sdružující chovatele takřka všech druhů drobného zvířectva , převážně čistokrevného.Brzy po svém založení se stala organizací , kdy její členové chovali exteriérově velmi kvalitní králíky,holubi drůbež , ale také kožešinové zvířata ,ovce kozy a exotické ptactvo.
První výstava byla uspořádaná již v roce 1961.Celá řada výstav se uskutečnila na zahradě místního kina- nyní nákupní středisko , v roce 1972 získala organizace do pronájmu obecní parcelu na Novosadech , kde byl svépomocí vybudován současný stávající areál.  
Členská základna se rychle rozrůstala a již v roce 1964 byl počet členů kolem stovky.V tomto roce došlo také k odtržení chovatelů kožešinových zvířat , kteří si založili svou samostatnou organizaci pod názvem ZO č.2 , která vykazovala kvalitní odbornou činnost až  do roku 1991 , kdy zanikla  z důvodů malého zájmu o výkup kožešin.
ZO , která již 43 let vykazuje činnost jako jedna z z nejlepších na okrese Prostějov.Díky obětavosti členů byl vybudován již zmíněný areál , který si svépomoci vytvořily klece, voliéry a další inventář.
Členská základna byla vytvořena většinou ze členů na odborné výši , kteří tuto organizaci dokázali reprezentovat na výstavách a to nejen na místních , okresních , celostátních , kde získali řadu ocenění. Zastoupení jsme měli i na Evropské výstavě v Brně v roce 1998.
V poslední době i současnosti se organizace nadále zabývá výstavní činností k čemuž využívá zmíněný areál na Novosadech . Úspěšné byly dvě výstavy na úrovni kraje Olomouc - jinak pravidelně pořádáme výstavy místní a ukázkové přehlídky.. Výsledky na výstavách máme velmi dobré ,umisťujeme se v rámci  okresu Prostějov na čelních místech.Na Evropské výstavě v Nitře získal náš člen titul Šampiona.
Členská základna čítá v současné době 19 členů.